Përfaqësuesja kërkon talentin e madh kosovar nga Finlanda

Luana Vjollca befason me pamjen e saj te re (Foto)
02/28/2018
Cilat janë shenjat e horoskopit që e përballojnë më mirë stresin!
02/28/2018

Përfaqësuesja kërkon talentin e madh kosovar nga Finlanda

Përfaqësuesja kërkon talentin e madh kosovar nga Finlanda

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll ka mungesë të lojtarëve cilësorë të vendit në pozitat 1 dhe 5. Për këtë edhe ka natyralizuar lojtarë amerikanë që luajnë në pozitat e plejmejkerit dhe të qendrës. Por e keqja tjetër është se me rregulla të FIBA-s ekipeve u lejohet aktivizimi i vetëm një lojtari të natyralizuar për ndeshje zyrtare.

Kosova duhet të zgjedhë nëse do të ketë qendër të mirë (Shawn Jones) apo plejmejker të mirë (Scott Bamforth). Por me lëvizjen e fundit që ka bërë Federata e Basketbollit e Kosovës, mund të shmangë këtë dilemë.

FBK-ja të martën, një ditë pas humbjes së thellë ndaj Lituanisë në eliminatore për botëror (106:50), i ka çuar ftesë reprezentuesit të Finlandës, Edon Maxhuni. Maxhuni llogaritet një prej talenteve të mëdha të Evropës në pozitën e fundorit dhe karrierë po bën në kolegjin e SHBA-së, Long Beach State.

Ai ka luajtur për grupmoshat e reja të Finlandës, është afër ekipit A të këtij vendi skandinav, por ka mundësi të ndërrojë fanellë – të përfaqësojë vendin e origjinës – Kosovën në ndeshjet e fundit eliminatore që luhen në verë dhe që janë vendimtare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *